SW TOG 3WAY 20A 120/277VAUTOGRD B&S BR
Category Switches
Item Code: 309-AH1223B
Category Switches
Manufacturer Eaton Crouse-Hinds
Minimum quantity 10
  • Flexible
Specifications
Made In
CN
Weight
0.2lb
Amps [Nom]
20.00 A
Body Cover Material
Urea & Phenolic
Brand
Eaton Crouse-Hinds
Cable/Wire Size [Max]
10.000 AWG
Cable/Wire Size [Min]
14.000 AWG
Category
Switches
Color
Brown
Height [Nom]
1.800 in
Length [Nom]
4 1/2 in
Voltage [Nom]
120.00 V; 277.00 V
Width [Nom]
2 in
Wt.
0.20 lb
Starting from
/
( 10 EA / PK )
%
Compare
Item Code: 309-AH1223B
Minimum quantity 10
  • Flexible
Specifications
Made In
CN
Weight
0.2lb
Amps [Nom]
20.00 A
Body Cover Material
Urea & Phenolic
Brand
Eaton Crouse-Hinds
Cable/Wire Size [Max]
10.000 AWG
Cable/Wire Size [Min]
14.000 AWG
Category
Switches
Color
Brown
Height [Nom]
1.800 in
Length [Nom]
4 1/2 in
Voltage [Nom]
120.00 V; 277.00 V
Width [Nom]
2 in